01293 775248
Lines Open: 9am - 5.30pm - 24hr Answering Machine
My Cart

Transit

Showing 201 to 250 of 261 products

Previous 1 2 3 4 5 6 Next

check_boxIn Stock - Quantity Available: 15

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days
  • LLDPE Shrink Film
  • 1000mm Film Width
  • 2000mm Open Film Width
  • 125mu Thickness
  • 108m Film Length
  • LLDPE Shrink Film
  • 1000mm Film Width
  • 2000mm Open Film Width
  • 125mu Thickness
  • 108m Film Length
Code: PA125-1-2M-25

Prices per individual roll

1 - 2 rolls
3 - 4 rolls
5+ rolls
£153.67 + vat
£137.83 + vat
£131.41 + vat
£184.40 inc vat
£165.40 inc vat
£157.69 inc vat

check_boxIn Stock - Quantity Available: 26

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days
  • LLDPE Shrink Film - Perforated for easy dispensing and application
  • 1290mm Film Width
  • 2510mm Open Film Width
  • 110mu Thickness
  • 1.9m Film Length
  • LLDPE Shrink Film - Perforated for easy dispensing and application
  • 1290mm Film Width
  • 2510mm Open Film Width
  • 110mu Thickness
  • 1.9m Film Length
Code: PAGPC-1212-26

Prices per individual roll

1 - 2 rolls
3 - 4 rolls
5+ rolls
£157.43 + vat
£141.47 + vat
£134.94 + vat
£188.92 inc vat
£169.76 inc vat
£161.93 inc vat

check_boxIn Stock - Quantity Available: 2

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days
  • LLDPE Shrink Film
  • 1500mm Film Width
  • 3000mm Open Film Width
  • 125mu Thickness
  • 74m Film Length
  • LLDPE Shrink Film
  • 1500mm Film Width
  • 3000mm Open Film Width
  • 125mu Thickness
  • 74m Film Length
Code: PA125-1.5-3M-25

Prices per individual roll

1 - 2 rolls
3 - 4 rolls
5+ rolls
£159.33 + vat
£143.31 + vat
£136.73 + vat
£191.20 inc vat
£171.97 inc vat
£164.08 inc vat

check_boxIn Stock - Quantity Available: 26

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)
  • Reinforced with unique Polythene banding
  • Superior film strength
  • Greater puncture and tear resistance
  • Very flexible
  • Excellent memory retention
  • Reinforced with unique Polythene banding
  • Superior film strength
  • Greater puncture and tear resistance
  • Very flexible
  • Excellent memory retention
Code: MA04237

Prices per Pack of 6 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£161.89 + vat
£140.31 + vat
£135.78 + vat
£194.27 inc vat
£168.37 inc vat
£162.94 inc vat
£26.98 per roll
£23.39 per roll
£22.63 per roll

check_boxIn Stock - Quantity Available: 11

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)
  • AUTOMATIC LABEL RECOGNITION: Label printer lets you see the size, type and number of remaining labels at a glance
  • HIGH-SPEED PRINTING: Up to 45% faster than the LabelWriter 550 model — prints up to 90 labels per minute*
  • LAN NETWORK CONNECTIVITY: Connect to a network for multiple user access
  • NEVER BUY INK AGAIN: Direct thermal label printer, no expensive ink or toner required
  • ONLY WORKS WITH AUTHENTIC DYMO LABELS: Uses only high-quality, BPA-free DYMO Authentic LabelWriter labels; paper labels are made from FSC® certified material
  • AUTOMATIC LABEL RECOGNITION: Label printer lets you see the size, type and number of remaining labels at a glance
  • HIGH-SPEED PRINTING: Up to 45% faster than the LabelWriter 550 model — prints up to 90 labels per minute*
  • LAN NETWORK CONNECTIVITY: Connect to a network for multiple user access
  • NEVER BUY INK AGAIN: Direct thermal label printer, no expensive ink or toner required
  • ONLY WORKS WITH AUTHENTIC DYMO LABELS: Uses only high-quality, BPA-free DYMO Authentic LabelWriter labels; paper labels are made from FSC® certified material
Code: ES12727

Prices per individual device

1 - 2 devices
3 - 4 devices
5+ devices
£196.20 + vat
£170.04 + vat
£164.55 + vat
£235.44 inc vat
£204.05 inc vat
£197.46 inc vat

check_boxIn Stock - Quantity Available: 4

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)
  • 15 micron
  • 15 micron
Code: MA80125

Prices per Pack of 500 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£237.89 + vat
£206.17 + vat
£199.52 + vat
£285.47 inc vat
£247.40 inc vat
£239.42 inc vat
£0.48 per roll
£0.41 per roll
£0.40 per roll

check_boxIn Stock - Quantity Available: 2

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)
  • FREE DYMO CONNECT FOR DESKTOP SOFTWARE: Create and customise 60+ label types through USB or LAN network connectivity
  • AUTOMATIC LABEL RECOGNITION: Label printer lets you see the size, type and number of remaining labels at a glance
  • PERFECT FOR ONLINE SELLERS: Print XL shipping labels directly from eBay, Amazon, Shopify, Etsy, Royal Mail, Hermes/Evri, Yodel and more
  • PRINT CRYSTAL CLEAR LABELS: Print barcodes, text, graphics and more with 300 dpi resolution
  • NEVER BUY INK AGAIN: Direct thermal label printer, no expensive ink or toner required
  • FREE DYMO CONNECT FOR DESKTOP SOFTWARE: Create and customise 60+ label types through USB or LAN network connectivity
  • AUTOMATIC LABEL RECOGNITION: Label printer lets you see the size, type and number of remaining labels at a glance
  • PERFECT FOR ONLINE SELLERS: Print XL shipping labels directly from eBay, Amazon, Shopify, Etsy, Royal Mail, Hermes/Evri, Yodel and more
  • PRINT CRYSTAL CLEAR LABELS: Print barcodes, text, graphics and more with 300 dpi resolution
  • NEVER BUY INK AGAIN: Direct thermal label printer, no expensive ink or toner required
Code: ES12724

Prices per individual device

1 - 2 devices
3 - 4 devices
5+ devices
£244.28 + vat
£211.71 + vat
£204.88 + vat
£293.14 inc vat
£254.05 inc vat
£245.86 inc vat
Opaque black stretch film lasts longer and hides the identity of consignment contents

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Opaque black 20 micron polythene shrink film
  • Core diameter 50mm
  • Film width 500mm on standard core
  • Film length 250mtr
  • 6 rolls per case
  • Opaque black 20 micron polythene shrink film
  • Core diameter 50mm
  • Film width 500mm on standard core
  • Film length 250mtr
  • 6 rolls per case
Code: PABBKS-520

Prices per individual roll

6 - 36 rolls
42 - 78 rolls
84+ rolls
£11.16 + vat
£9.68 + vat
£9.46 + vat
£13.39 inc vat
£11.62 inc vat
£11.35 inc vat

Please Order This Product in Multiples of 6

Number of rolls:
Out of Stock - despatched when in stock
Opaque black stretch film lasts longer and hides the identity of consignment contents

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Opaque black 25 micron polythene shrink film
  • Core diameter 50mm
  • Film width 500mm on standard core
  • Film length 250mtr
  • 6 rolls per case
  • Opaque black 25 micron polythene shrink film
  • Core diameter 50mm
  • Film width 500mm on standard core
  • Film length 250mtr
  • 6 rolls per case
Code: PABBKS-525

Prices per individual roll

6 - 36 rolls
42 - 234 rolls
240+ rolls
£12.82 + vat
£11.33 + vat
£9.94 + vat
£15.38 inc vat
£13.60 inc vat
£11.93 inc vat

Please Order This Product in Multiples of 6

Number of rolls:
Out of Stock - despatched when in stock
Weather-resistant, resealable closures for general packing and bundling

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • 1.1mm (17 gauge) wire
  • Green PVC coated
  • Tie length 200mm (8)
  • Quickly seal sack necks with Transpal STT sack tying tool
  • 1000 ties per bundle
  • 1.1mm (17 gauge) wire
  • Green PVC coated
  • Tie length 200mm (8)
  • Quickly seal sack necks with Transpal STT sack tying tool
  • 1000 ties per bundle
Code: PAST8-C

Prices per Pack of 1000 ties

5 - 10 packs
15 - 145 packs
150+ packs
£14.05 + vat
£12.63 + vat
£10.62 + vat
£16.86 inc vat
£15.16 inc vat
£12.74 inc vat
£0.01 per tie
£0.01 per tie
£0.01 per tie

Please Order This Product in Multiples of 5

Number of packs:
Out of Stock - despatched when in stock
Durable, kraft-wrapped edge protection

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Use with stretch/shrink film or strapping to protect the edges of consignments
  • Flange thickness 3.5mm
  • Flange width 50mm
  • Board length 780mm
  • 25 boards per pack
  • Use with stretch/shrink film or strapping to protect the edges of consignments
  • Flange thickness 3.5mm
  • Flange width 50mm
  • Board length 780mm
  • 25 boards per pack
Code: PAKVB50.35.780

Prices per Pack of 25 boards

1 - 10 packs
11 - 99 packs
100+ packs
£26.98 + vat
£5.99 + vat
£3.95 + vat
£32.38 inc vat
£7.19 inc vat
£4.74 inc vat
£1.08 per board
£0.24 per board
£0.16 per board
Out of Stock - despatched when in stock
Durable, kraft-wrapped edge protection

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Use with stretch/shrink film or strapping to protect the edges of consignments
  • Flange thickness 3.5mm
  • Flange width 50mm
  • Board length 580mm
  • 50 boards per pack
  • Use with stretch/shrink film or strapping to protect the edges of consignments
  • Flange thickness 3.5mm
  • Flange width 50mm
  • Board length 580mm
  • 50 boards per pack
Code: PAKVB50.35.580

Prices per Pack of 50 boards

1 - 6 packs
7 - 62 packs
63+ packs
£29.10 + vat
£8.79 + vat
£5.63 + vat
£34.92 inc vat
£10.55 inc vat
£6.76 inc vat
£0.58 per board
£0.18 per board
£0.11 per board
Out of Stock - despatched when in stock
Durable, kraft-wrapped edge protection

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Use with stretch/shrink film or strapping to protect the edges of consignments
  • Flange thickness 3.5mm
  • Flange width 50mm
  • Board length 1280mm
  • 50 boards per pack
  • Use with stretch/shrink film or strapping to protect the edges of consignments
  • Flange thickness 3.5mm
  • Flange width 50mm
  • Board length 1280mm
  • 50 boards per pack
Code: PAKVB50.35.1280

Prices per Pack of 50 boards

1 - 4 packs
5 - 49 packs
50+ packs
£38.29 + vat
£17.76 + vat
£12.92 + vat
£45.95 inc vat
£21.31 inc vat
£15.50 inc vat
£0.77 per board
£0.36 per board
£0.26 per board
Out of Stock - despatched when in stock
Precisely fit and protect variable thickness profiles

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Single-component injection moulded polypropylene
  • Made from 100% recycled polypropylene
  • 100% recyclable
  • Ideal for use in furniture industry
  • Minimum profile thickness 35mm
  • Single-component injection moulded polypropylene
  • Made from 100% recycled polypropylene
  • 100% recyclable
  • Ideal for use in furniture industry
  • Minimum profile thickness 35mm
Code: PAEXLCP

Prices per Pack of 250 protectors

1 - 4 packs
5 - 23 packs
24+ packs
£54.37 + vat
£31.55 + vat
£25.67 + vat
£65.24 inc vat
£37.86 inc vat
£30.80 inc vat
£0.22 per protector
£0.13 per protector
£0.10 per protector
Out of Stock - despatched when in stock
Use with stretchwrap for light protection against dust and moisture

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • HDPE Shrink Film Top Cover
  • Convenient Perforated Covers
  • 900mm Film Width
  • 1800mm Open Film Width
  • 24mu Thickness
  • HDPE Shrink Film Top Cover
  • Convenient Perforated Covers
  • 900mm Film Width
  • 1800mm Open Film Width
  • 24mu Thickness
Code: PAHSTSH-1

Prices per individual roll

1 - 2 rolls
3 - 43 rolls
44+ rolls
£78.84 + vat
£67.45 + vat
£61.49 + vat
£94.61 inc vat
£80.94 inc vat
£73.79 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock
Load-stabilisation of palletised cartons, sacks etc.

hourglass_emptyPre-Order - Stock Due: 17/11/2026

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
Code: PAASL1012-10

Prices per Pack of 200 sheets

1 - 5 packs
6 - 24 packs
25+ packs
£116.90 + vat
£102.96 + vat
£99.27 + vat
£140.28 inc vat
£123.55 inc vat
£119.12 inc vat
£0.58 per sheet
£0.51 per sheet
£0.50 per sheet
Pre-Order - Due for despatch 17/11/2026
Strong, tear-resistant sacks for heavy or sharp fabricated and engineered products

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Strong tear-resistant sacks
  • Sack dimensions 457 x 610mm
  • 100 sacks per pack
  • Pack weight 2.3kg
  • Strong tear-resistant sacks
  • Sack dimensions 457 x 610mm
  • 100 sacks per pack
  • Pack weight 2.3kg
Code: PAWSP1824

Prices per Pack of 100 sacks

10 - 20 packs
30 - 40 packs
50+ packs
£33.49 + vat
£27.98 + vat
£25.72 + vat
£40.19 inc vat
£33.58 inc vat
£30.86 inc vat
£0.33 per sack
£0.28 per sack
£0.26 per sack

Please Order This Product in Multiples of 10

Number of packs:
Out of Stock - despatched when in stock
109 x 45mm with rounded corners, pre-punched for stringing

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Tag thickness 250 micron
  • 500 tags per pack
  • Pack weight 0.5kg
  • Tag thickness 250 micron
  • 500 tags per pack
  • Pack weight 0.5kg
Code: PAWPT45

Prices per Pack of 500 tags

1 - 2 packs
3 - 12 packs
13+ packs
£55.05 + vat
£43.96 + vat
£39.47 + vat
£66.06 inc vat
£52.75 inc vat
£47.36 inc vat
£0.11 per tag
£0.09 per tag
£0.08 per tag
Out of Stock - despatched when in stock
Ready-made pallet shrink covers in compact roll

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Each cover fits a 1200 x 1200mm pallet load
  • Maximum load height 1200mm
  • Supplied on the roll for easy storage and dispensing
  • Shrink cover dimensions 1300 x 1250 x 2050mm ( W x D x H)
  • 125 micron film
  • Each cover fits a 1200 x 1200mm pallet load
  • Maximum load height 1200mm
  • Supplied on the roll for easy storage and dispensing
  • Shrink cover dimensions 1300 x 1250 x 2050mm ( W x D x H)
  • 125 micron film
Code: PASB1212

Prices per individual roll

1 - 3 rolls
4 - 19 rolls
20+ rolls
£121.50 + vat
£108.29 + vat
£103.11 + vat
£145.80 inc vat
£129.95 inc vat
£123.73 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock
Load-stabilisation of palletised cartons, sacks etc.

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
Code: PAASL1012-10-BOX

Prices per Pack of 200 sheets

1 - 5 packs
6 - 10 packs
11+ packs
£147.21 + vat
£132.38 + vat
£129.60 + vat
£176.65 inc vat
£158.86 inc vat
£155.52 inc vat
£0.74 per sheet
£0.66 per sheet
£0.65 per sheet
Out of Stock - despatched when in stock
Ready-made pallet shrink covers in compact roll

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Each cover fits a 1200 x 1000mm pallet load
  • Maximum load height 1200mm
  • Supplied on the roll for easy storage and dispensing
  • Shrink cover dimensions 1300 x 1050 x 1950mm ( W x D x H)
  • 125 micron film
  • Each cover fits a 1200 x 1000mm pallet load
  • Maximum load height 1200mm
  • Supplied on the roll for easy storage and dispensing
  • Shrink cover dimensions 1300 x 1050 x 1950mm ( W x D x H)
  • 125 micron film
Code: PASB1210

Prices per individual roll

1 - 3 rolls
4 - 19 rolls
20+ rolls
£179.41 + vat
£165.48 + vat
£159.61 + vat
£215.29 inc vat
£198.58 inc vat
£191.53 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock
Strong, tear-resistant sacks for heavy or sharp fabricated and engineered products

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Strong tear-resistant sacks
  • Sack dimensions 483 x 813mm
  • 100 sacks per pack
  • Pack weight 5.0kg
  • Strong tear-resistant sacks
  • Sack dimensions 483 x 813mm
  • 100 sacks per pack
  • Pack weight 5.0kg
Code: PAWSP1932

Prices per Pack of 100 sacks

1 - 29 packs
30 - 49 packs
50+ packs
£62.49 + vat
£35.38 + vat
£32.46 + vat
£74.99 inc vat
£42.46 inc vat
£38.95 inc vat
£0.62 per sack
£0.35 per sack
£0.32 per sack
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Use with stretch/shrink film or strapping to protect the edges of consignments
  • Flange Thickness 7mm
  • Flange Width 50mm
  • Board Length 1500mm
  • 25 boards per pack
  • Use with stretch/shrink film or strapping to protect the edges of consignments
  • Flange Thickness 7mm
  • Flange Width 50mm
  • Board Length 1500mm
  • 25 boards per pack
Code: PAKVB50.7.1500

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • Ensure shipments comply with safety regulations by clearly identifying the contents
  • These labels provide essential information for proper handling and storage
  • Size 100 x 100mm
  • 250 labels per roll
  • Red
  • Ensure shipments comply with safety regulations by clearly identifying the contents
  • These labels provide essential information for proper handling and storage
  • Size 100 x 100mm
  • 250 labels per roll
  • Red
Code: PALHZ231

Prices per individual roll

12 - 24 rolls
36 - 48 rolls
60+ rolls
£12.90 + vat
£11.94 + vat
£11.46 + vat
£15.48 inc vat
£14.33 inc vat
£13.75 inc vat

Please Order This Product in Multiples of 12

Number of rolls:
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Pack contains 20 sheets
  • High quality genuine Brother product
  • Ensures your documents look their very best
  • Pack contains 20 sheets
  • High quality genuine Brother product
  • Ensures your documents look their very best
Code: BA65841

Prices per Pack of 20 sheets

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£14.37 + vat
£12.45 + vat
£12.05 + vat
£17.24 inc vat
£14.94 inc vat
£14.46 inc vat
£0.72 per sheet
£0.62 per sheet
£0.60 per sheet
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Dimensions: 600mmx1m
  • Dimensions: 600mmx1m
Code: PB02290

Prices per Pack of 6 sheets

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£15.63 + vat
£13.55 + vat
£13.11 + vat
£18.76 inc vat
£16.26 inc vat
£15.73 inc vat
£2.61 per sheet
£2.26 per sheet
£2.19 per sheet
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Address Labels
  • Address Labels
Code: SEK41000

Prices per Pack of 260 labels

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£19.02 + vat
£16.48 + vat
£15.95 + vat
£22.82 inc vat
£19.78 inc vat
£19.14 inc vat
£0.07 per label
£0.06 per label
£0.06 per label
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • String Weight: 1kg
  • String Weight: 1kg
Code: MA19261

Prices per individual spool

1 - 2 spools
3 - 4 spools
5+ spools
£19.42 + vat
£16.83 + vat
£16.28 + vat
£23.30 inc vat
£20.20 inc vat
£19.54 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • White kraft lined for outdoor storage and high moisture exposure
  • Protect edges from strap damage and minor impact specialising in moisture resistance
  • Flange Widths: 35mm
  • Thickness: 3mm
  • 500 boards per pack
  • White kraft lined for outdoor storage and high moisture exposure
  • Protect edges from strap damage and minor impact specialising in moisture resistance
  • Flange Widths: 35mm
  • Thickness: 3mm
  • 500 boards per pack
Code: PAMRVB35.3.100-500

Prices per Pack of 500 boards

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£24.17 + vat
£12.51 + vat
£10.01 + vat
£29.00 inc vat
£15.01 inc vat
£12.01 inc vat
£0.05 per board
£0.03 per board
£0.02 per board
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Tough labels are more durable than paper labels – perfect for break rooms, basements, garages and classrooms
  • Industrial-strength adhesive sticks to a wide variety of surfaces including plastic, wood, metal, glass and more
  • Protective coating prevents peeling from moisture, alcohol and common cleaners; withstands moisture and temperatures from 18 C to 50 C
  • Scratch- and tear-resistant plastic construction and direct thermal-printing technology that prints without expensive ink or toner
  • Compatible with DYMO LabelWriter label makers (not recommended for use with the LabelWriter 450 Duo)
  • Tough labels are more durable than paper labels – perfect for break rooms, basements, garages and classrooms
  • Industrial-strength adhesive sticks to a wide variety of surfaces including plastic, wood, metal, glass and more
  • Protective coating prevents peeling from moisture, alcohol and common cleaners; withstands moisture and temperatures from 18 C to 50 C
  • Scratch- and tear-resistant plastic construction and direct thermal-printing technology that prints without expensive ink or toner
  • Compatible with DYMO LabelWriter label makers (not recommended for use with the LabelWriter 450 Duo)
Code: ES12283

Prices per individual roll

1 - 2 rolls
3 - 4 rolls
5+ rolls
£26.46 + vat
£22.93 + vat
£22.19 + vat
£31.75 inc vat
£27.52 inc vat
£26.63 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Clear
  • Clear
Code: PB02289

Prices per Pack of 4 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£28.85 + vat
£25.00 + vat
£24.19 + vat
£34.62 inc vat
£30.00 inc vat
£29.03 inc vat
£7.21 per roll
£6.25 per roll
£6.05 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Dimensions: 500mmx3m
  • Dimensions: 500mmx3m
Code: PB02287

Prices per Pack of 10 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£29.22 + vat
£25.32 + vat
£24.50 + vat
£35.06 inc vat
£30.38 inc vat
£29.40 inc vat
£2.92 per roll
£2.53 per roll
£2.45 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Clear
  • Clear
Code: PB02288

Prices per Pack of 16 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£29.62 + vat
£25.67 + vat
£24.84 + vat
£35.54 inc vat
£30.80 inc vat
£29.81 inc vat
£1.85 per roll
£1.60 per roll
£1.55 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • String Weight: 2.25kg
  • String Weight: 2.25kg
Code: MA76451

Prices per individual spool

1 - 2 spools
3 - 4 spools
5+ spools
£29.89 + vat
£25.91 + vat
£25.07 + vat
£35.87 inc vat
£31.09 inc vat
£30.08 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Easy to use
  • Transparent or security options available
  • Secure wrapping for pallets
  • Clear option has good transparency for ease of identification
  • Good tear strength
  • Easy to use
  • Transparent or security options available
  • Secure wrapping for pallets
  • Clear option has good transparency for ease of identification
  • Good tear strength
Code: MA14581

Prices per individual roll

1 - 2 rolls
3 - 4 rolls
5+ rolls
£39.18 + vat
£33.96 + vat
£32.86 + vat
£47.02 inc vat
£40.75 inc vat
£39.43 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • String Weight: Medium
  • String Weight: Medium
Code: MA19255

Prices per Pack of 6 spools

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£40.06 + vat
£34.72 + vat
£33.60 + vat
£48.07 inc vat
£41.66 inc vat
£40.32 inc vat
£6.68 per spool
£5.79 per spool
£5.60 per spool
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • White
  • White
Code: MA19254

Prices per Pack of 12 spools

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£42.28 + vat
£36.64 + vat
£35.46 + vat
£50.74 inc vat
£43.97 inc vat
£42.55 inc vat
£3.52 per spool
£3.05 per spool
£2.96 per spool
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Wrapping Paper
  • Wrapping Paper
Code: PB02286

Prices per Pack of 25 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£46.89 + vat
£40.64 + vat
£39.33 + vat
£56.27 inc vat
£48.77 inc vat
£47.20 inc vat
£1.88 per roll
£1.63 per roll
£1.57 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Bubble Pak dispenser for transporting fragile items
  • Barrier sealed bubbles help absorb shock and impact during transit
  • Perfect for long distance shipping or short distance posting
  • Dispenser box allows you easier access
  • Bubble Pak dispenser for transporting fragile items
  • Barrier sealed bubbles help absorb shock and impact during transit
  • Perfect for long distance shipping or short distance posting
  • Dispenser box allows you easier access
Code: MQ21601

Prices per individual dispenser

1 - 2 dispensers
3 - 4 dispensers
5+ dispensers
£67.42 + vat
£58.43 + vat
£56.54 + vat
£80.90 inc vat
£70.12 inc vat
£67.85 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Green
  • Green
Code: JF79371

Prices per individual roll

1 - 2 rolls
3 - 4 rolls
5+ rolls
£79.55 + vat
£68.95 + vat
£66.72 + vat
£95.46 inc vat
£82.74 inc vat
£80.06 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Dimensions: 1200mmx75m
  • Dimensions: 1200mmx75m
Code: MA99730

Prices per individual roll

1 - 2 rolls
3 - 4 rolls
5+ rolls
£92.42 + vat
£80.09 + vat
£77.51 + vat
£110.90 inc vat
£96.11 inc vat
£93.01 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingDelivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Clear
  • Clear
Code: JF79519

Prices per individual roll

1 - 2 rolls
3 - 4 rolls
5+ rolls
£99.65 + vat
£86.36 + vat
£83.57 + vat
£119.58 inc vat
£103.63 inc vat
£100.28 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Offers high initial tack and adhesion on corrugated packaging materials for applications of less than 3 years
  • Acceptable print quality and durability when used with Zebra 2300 and 2100 ribbons on recommended Zebra printers
  • Adhesive complies with European food regulations EC 1935/2004, EU 10/2011 and BfR Recommendation XIV for direct contact with dry and moist, non-fatty foodstuffs
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • BPA and latex free
  • Offers high initial tack and adhesion on corrugated packaging materials for applications of less than 3 years
  • Acceptable print quality and durability when used with Zebra 2300 and 2100 ribbons on recommended Zebra printers
  • Adhesive complies with European food regulations EC 1935/2004, EU 10/2011 and BfR Recommendation XIV for direct contact with dry and moist, non-fatty foodstuffs
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • BPA and latex free
Code: ZEB02341

Prices per Pack of 4 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£114.95 + vat
£99.63 + vat
£96.41 + vat
£137.94 inc vat
£119.56 inc vat
£115.69 inc vat
£28.74 per roll
£24.91 per roll
£24.10 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs
  • Limited resistance to moisture or abrasion
  • Not recommended for high speed printing applications
  • Not recommended for applications involving long term exposure to sunlight, extreme heat or for application on a PVC surface
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs
  • Limited resistance to moisture or abrasion
  • Not recommended for high speed printing applications
  • Not recommended for applications involving long term exposure to sunlight, extreme heat or for application on a PVC surface
Code: ZEB26282

Prices per Pack of 4 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£142.22 + vat
£123.25 + vat
£119.28 + vat
£170.66 inc vat
£147.90 inc vat
£143.14 inc vat
£35.56 per roll
£30.81 per roll
£29.82 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Direct thermal smooth paper label with a permanent acrylic adhesive
  • Good adhesion to a wide variety of surfaces
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • Limited resistance to moisture or abrasion
  • Direct thermal smooth paper label with a permanent acrylic adhesive
  • Good adhesion to a wide variety of surfaces
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • Limited resistance to moisture or abrasion
Code: ZEB04100

Prices per Pack of 4 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£157.77 + vat
£136.73 + vat
£132.32 + vat
£189.32 inc vat
£164.08 inc vat
£158.78 inc vat
£39.44 per roll
£34.18 per roll
£33.08 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Offers high initial tack and adhesion on corrugated packaging materials for applications of less than 3 years
  • Acceptable print quality and durability when used with Zebra 2300 and 2100 ribbons on recommended Zebra printers
  • Adhesive complies with European food regulations EC 1935/2004, EU 10/2011 and BfR Recommendation XIV for direct contact with dry and moist, non-fatty foodstuffs
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • BPA and latex free
  • Offers high initial tack and adhesion on corrugated packaging materials for applications of less than 3 years
  • Acceptable print quality and durability when used with Zebra 2300 and 2100 ribbons on recommended Zebra printers
  • Adhesive complies with European food regulations EC 1935/2004, EU 10/2011 and BfR Recommendation XIV for direct contact with dry and moist, non-fatty foodstuffs
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • BPA and latex free
Code: ZEB03963

Prices per Pack of 6 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£160.12 + vat
£138.77 + vat
£134.30 + vat
£192.14 inc vat
£166.52 inc vat
£161.16 inc vat
£26.69 per roll
£23.13 per roll
£22.38 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Direct thermal smooth paper label with a permanent acrylic adhesive
  • Good adhesion to a wide variety of surfaces
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • Limited resistance to moisture or abrasion
  • Direct thermal smooth paper label with a permanent acrylic adhesive
  • Good adhesion to a wide variety of surfaces
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • Limited resistance to moisture or abrasion
Code: ZEB04096

Prices per Pack of 6 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£178.95 + vat
£155.09 + vat
£150.09 + vat
£214.74 inc vat
£186.11 inc vat
£180.11 inc vat
£29.83 per roll
£25.85 per roll
£25.02 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Offers high initial tack and adhesion on corrugated packaging materials for applications of less than 3 years
  • Acceptable print quality and durability when used with Zebra 2300 and 2100 ribbons on recommended Zebra printers
  • Adhesive complies with European food regulations EC 1935/2004, EU 10/2011 and BfR Recommendation XIV for direct contact with dry and moist, non-fatty foodstuffs
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • BPA and latex free
  • Offers high initial tack and adhesion on corrugated packaging materials for applications of less than 3 years
  • Acceptable print quality and durability when used with Zebra 2300 and 2100 ribbons on recommended Zebra printers
  • Adhesive complies with European food regulations EC 1935/2004, EU 10/2011 and BfR Recommendation XIV for direct contact with dry and moist, non-fatty foodstuffs
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • BPA and latex free
Code: ZEB02297

Prices per Pack of 12 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£200.12 + vat
£173.44 + vat
£167.85 + vat
£240.14 inc vat
£208.13 inc vat
£201.42 inc vat
£16.68 per roll
£14.45 per roll
£13.99 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Offers high initial tack and adhesion on corrugated packaging materials for applications of less than 3 years
  • Acceptable print quality and durability when used with Zebra 2300 and 2100 ribbons on recommended Zebra printers
  • Adhesive complies with European food regulations EC 1935/2004, EU 10/2011 and BfR Recommendation XIV for direct contact with dry and moist, non-fatty foodstuffs
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • BPA and latex free
  • Offers high initial tack and adhesion on corrugated packaging materials for applications of less than 3 years
  • Acceptable print quality and durability when used with Zebra 2300 and 2100 ribbons on recommended Zebra printers
  • Adhesive complies with European food regulations EC 1935/2004, EU 10/2011 and BfR Recommendation XIV for direct contact with dry and moist, non-fatty foodstuffs
  • Adhesive complies with FDA 175.105 for direct contact with dry foodstuffs, or alternatively separated by a functional barrier
  • BPA and latex free
Code: ZEB01838

Prices per Pack of 12 rolls

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£200.12 + vat
£173.44 + vat
£167.85 + vat
£240.14 inc vat
£208.13 inc vat
£201.42 inc vat
£16.68 per roll
£14.45 per roll
£13.99 per roll
Out of Stock - despatched when in stock

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: Next Working Day (if ordered by 3:30pm)* once in stock
  • Meets key ANSI and TIA/EIA-606-B industry labelling standards
  • One-touch hot keys to automatically size, space and format label text for electrical and patch panels, terminal and 110 blocks, wire and cable flags, horizontal and vertical wraps, vertical and fixed-length applications
  • Print code 39 and code 128 barcodes on 19 mm wide labels - ideal for asset management; Reach and RoHS Compliant
  • Uses Dymo Industrial labels with chemical-heat-and UV-resistant materials, also prints heat-shrink tubes and non-adhesive labels
  • On-screen Smart Alerts prevent mistakes, wasted time and wasted labels Store up to 100 of the labels you use most with last-label memory
  • Meets key ANSI and TIA/EIA-606-B industry labelling standards
  • One-touch hot keys to automatically size, space and format label text for electrical and patch panels, terminal and 110 blocks, wire and cable flags, horizontal and vertical wraps, vertical and fixed-length applications
  • Print code 39 and code 128 barcodes on 19 mm wide labels - ideal for asset management; Reach and RoHS Compliant
  • Uses Dymo Industrial labels with chemical-heat-and UV-resistant materials, also prints heat-shrink tubes and non-adhesive labels
  • On-screen Smart Alerts prevent mistakes, wasted time and wasted labels Store up to 100 of the labels you use most with last-label memory
Code: ES84148

Prices per individual set

1 - 2 sets
3 - 4 sets
5+ sets
£225.11 + vat
£195.09 + vat
£188.80 + vat
£270.13 inc vat
£234.11 inc vat
£226.56 inc vat
Out of Stock - despatched when in stock