01293 775248
Lines Open: 9am - 5.30pm - 24hr Answering Machine
My Cart

Load Security

Found 7 products

Open deck, nestable pallet for low-bulk storage

check_boxIn Stock - Quantity Available: 423

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days
  • Lighter than timber pallets particularly when wet
  • Don't splinter or disintegrate
  • Safer and longer useable life
  • Excellent chemical and water resistance easy wash-down
  • Reduced risk of harbouring contamination and infestation
  • Lighter than timber pallets particularly when wet
  • Don't splinter or disintegrate
  • Safer and longer useable life
  • Excellent chemical and water resistance easy wash-down
  • Reduced risk of harbouring contamination and infestation
Code: PA1208BK

Prices per individual pallet

1 - 9 pallets
10 - 49 pallets
50+ pallets
£56.78 + vat
£31.74 + vat
£27.59 + vat
£68.14 inc vat
£38.09 inc vat
£33.11 inc vat
Open deck, nestable pallet for low-bulk storage

check_boxIn Stock - Quantity Available: 165

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days
  • Lighter than timber pallets particularly when wet
  • Don't splinter or disintegrate
  • Safer and longer useable life
  • Excellent chemical and water resistance
  • Easy wash-down
  • Lighter than timber pallets particularly when wet
  • Don't splinter or disintegrate
  • Safer and longer useable life
  • Excellent chemical and water resistance
  • Easy wash-down
Code: PA1210BK

Prices per individual pallet

1 - 6 pallets
7 - 49 pallets
50+ pallets
£66.63 + vat
£41.00 + vat
£35.39 + vat
£79.96 inc vat
£49.20 inc vat
£42.47 inc vat
Load-stabilisation of palletised cartons, sacks etc.

check_boxIn Stock - Quantity Available: 76

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
Code: PAASL0812-10

Prices per Pack of 200 sheets

1 - 6 packs
7 - 24 packs
25+ packs
£110.81 + vat
£96.58 + vat
£93.32 + vat
£132.97 inc vat
£115.90 inc vat
£111.98 inc vat
£0.55 per sheet
£0.48 per sheet
£0.47 per sheet
Place between layers of a pallet load to protect and increase stability

check_boxIn Stock - Quantity Available: 36

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days
  • 170gsm brown paper
  • Sheet size 1077 x 916mm
  • Sold as bulk pallet of 3000 sheets
  • Weight per 1000 sheets 167.0kg
  • 170gsm brown paper
  • Sheet size 1077 x 916mm
  • Sold as bulk pallet of 3000 sheets
  • Weight per 1000 sheets 167.0kg
Code: PALS170-1077-916

Prices per Pack of 1000 sheets

1 - 4 packs
5+ packs
£319.54 + vat
£315.59 + vat
£383.45 inc vat
£378.71 inc vat
£0.32 per sheet
£0.32 per sheet

check_boxIn Stock - Quantity Available: 3188

local_shippingDelivery: 2-5 Working Days
  • PE Pallet Stabilising Bands
  • 100mm Width
  • 1200mm Length
  • 0.96kg Weight per Box
  • Clear in Colour
  • PE Pallet Stabilising Bands
  • 100mm Width
  • 1200mm Length
  • 0.96kg Weight per Box
  • Clear in Colour
Code: PASPB-100-DISP

Prices per Pack of 100 bands

1 - 2 packs
3 - 4 packs
5+ packs
£29.55 + vat
£17.71 + vat
£15.05 + vat
£35.46 inc vat
£21.25 inc vat
£18.06 inc vat
£0.30 per band
£0.18 per band
£0.15 per band
Load-stabilisation of palletised cartons, sacks etc.

hourglass_emptyPre-Order - Stock Due: 17/11/2026

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
Code: PAASL1012-10

Prices per Pack of 200 sheets

1 - 5 packs
6 - 24 packs
25+ packs
£116.90 + vat
£102.96 + vat
£99.27 + vat
£140.28 inc vat
£123.55 inc vat
£119.12 inc vat
£0.58 per sheet
£0.51 per sheet
£0.50 per sheet
Pre-Order - Due for despatch 17/11/2026
Load-stabilisation of palletised cartons, sacks etc.

Out of Stock

local_shippingFree Delivery: 2-5 Working Days* once in stock
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
  • 100gsm brown interleaving paper with unique anti-slip coating on both sides
  • 100% recycled paper
  • Highly effective up to 45 degree tilt
  • Reduces requirement for additional stretch and shrink film or strapping
  • Water-repellent coating also limits transmission of water through the stack
Code: PAASL1012-10-BOX

Prices per Pack of 200 sheets

1 - 5 packs
6 - 10 packs
11+ packs
£147.21 + vat
£132.38 + vat
£129.60 + vat
£176.65 inc vat
£158.86 inc vat
£155.52 inc vat
£0.74 per sheet
£0.66 per sheet
£0.65 per sheet
Out of Stock - despatched when in stock